Hikayemiz

Travma Odaklı Psikososyal Destek Ekibi Kimdir?

Travma bir güçsüzlük acısı, bir çaresizlik halidir.

Judith Herman

Travma, ne kadar çok duyguyu, düşünceyi ve yaşanmışlığı içinde barındırıyor. Peki, nedir bu travma? Travma bizi nasıl etkiler? Travma ile nasıl başa çıkarız? Travma ile baş etmek için nasıl güçleniriz?

Travma Odaklı Psikososyal Destek Ekibi bu soruları kendine dert edinmiş ve bu soruların cevaplarına kafa yoran ortaya bir çözüm sunmak isteyen gönüllü bir ekiptir. 2016 yılında Adana-Mersin’de kurulmuştur. 4 yılı aşkın sürede 60+’ın üzerinde psikoloji öğrencisi yetiştirmiş; 8.000 binden fazla kişiye gönüllü destek sağlamıştır.

Ekibin Amacı Nedir?

Psikoloji biliminin insana hizmet etmesi ve nihayetinde topluma faydalı olmasıdır. Yaş, cinsiyet, din, dil, ırk hiçbir ayrım gözetmeksizin toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmaya çalışmaktır. Yaymaya çalışılan farkındalığın temeli; koruyucu ve önleyici çalışmaları kapsamaktadır.

Bu amaç doğrultusunda ekip üyeleri travma başlığı altında kadın, çocuk, göçmen/sığınmacı, lgbti+ ve benzeri temalar çerçevesinde 1 yıl boyunca (ayda 1 ya da 2 hafta sonu olmak üzere) ücretsiz olarak 40 konu başlığında 250+ saatlik alanında yetkin gönüllü eğitmenlerden almıştır.

Alınan eğitimlerden sonra ise ekip üyelerimiz; çeşitli dernek, vakıf, üniversite vb. yerlerde halka açık konferans, seminer, atölye çalışması, kafe sohbeti düzenleyerek çok fazla kişiye ulaşmıştır. Bu konferanslar ve bilgilendirme çalışmaları sadece Adana ve Mersin çevresinde sınırlı kalmayıp Türkiye’nin dört bir yanından talep eden herkesle, mesleki sınırlar ve etik ilkeler dahilinde devam ettirilmektedir.

Bu yıl ekibin amacı ise sınırlarını genişleterek İstanbul’da yeni bir gönüllü ekip kurmak ve çalışmalarına buradan da devam etmektir. Seçilen gönüllülerimiz 1 yıl boyunca ücretsiz olarak 25+ Hocadan, 250+ saatlik eğitim alacaklardır.

Gönüllü Travma Ekibimiz Hakkında

“Travma bir güçsüzlük acısı, bir çaresizlik halidir.” diyor Judith Herman. Travma, ne kadar çok duyguyu, düşünceyi ve yaşanmışlığı içinde barındırıyor. Peki, nedir bu travma? Travma bizi nasıl etkiler? Travma ile nasıl başa çıkarız? Travma ile baş etmek için nasıl güçleniriz?